See you next year.....August 5 - 14, 2022!

CROWN POINT, INDIANA

Sign up for email updates from Lake County Fair

Facebook Twitter Youtube Instagram
Home > Participate > 2021 Fair In Review > Horse Shows Results

All Breed Classic

Coming Soon!

Draft Horse Shows

Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - D.Horse/Pony under saddle West
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Amy Ingebretsen
3rd - Amy Ingebretsen
4th - Amy Ingebretsen
5th - Meagan Petho
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Pony/Hafli. to Cart-Lady
1st - Darrin Miller
2nd - Sarah Hunt
3rd - Kevin Flory
4th - Bob Nunes
5th - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Pony Light Harness 2Wheel Cart
1st - Gianni Family
2nd - Kathy Haas
3rd - Meagan Petho
4th - Kerri Stockman
5th - Christopher Tebbens
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Ladies Cart (Draft M. or Geld)
1st - Tim Myers
2nd - Andrew Kidd
3rd - Susan Crocker
4th - Hannah Thoren
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - DH/Pony under saddle English
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Meagan Petho
3rd - Amy Ingebretsen
4th - Amy Ingebretsen
5th - Kathy Haas
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Pony/Cart-Mens
1st - Darrin Miller
2nd - Kevin Flory
3rd - Clare Heintz
4th - Sarah Hunt
5th - Kole Stadt
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Horse Light Harness 2wheelCart
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Korinne Pendergast
3rd - Stan Hatfield
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Horse Tandem-Mare/Geldi
1st - Duane Wilcox
2nd - Susan Crocker
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Pony Light Harness Antique/Rep
1st - Kathy Haas
2nd - Gianni Family
3rd - Jennifer Hebert
4th - Kerri Stockman
5th - Hannah Thoren
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Dr.Pony/Haflinger Pair toWagon
1st - Darrin Miller
2nd - Sarah Hunt
3rd - Sam Mathias
4th - Kevin Flory
5th - Kole Stadt
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Sponsors Class
1st - Susan Crocker
1st - Jennifer Hebert
1st - Andrew Kidd
1st - Tim Myers
1st - Kerri Stockman
1st - Duane Wilcox
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Light Harness to Antique/Repli
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Korinne Pendergast
3rd - Stan Hatfield
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Mare Team to Wagon (Lad Dr)
1st - Susan Crocker
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Gelding Team to Wagon
1st - Andrew Kidd
2nd - Duane Wilcox
3rd - Tim Myers
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Pony/Haflinger Six Hitch
1st - Darrin Miller
2nd - Sarah Hunt
3rd - Steve Mangels
4th - Kevin Flory
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - N.A.S.H.H.C.S. Draft Mares/Gel
1st - Duane Wilcox
2nd - Andrew Kidd
3rd - Tim Myers
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Pony/HaflingerFour Hitch
1st - Kevin Flory
2nd - Sarah Hunt
3rd - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Gelding Four Hitch
1st - Andrew Kidd
2nd - Tim Myers
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Pony/Haflinger Unicorn
1st - Sarah Hunt
2nd - Kevin Flory
3rd - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse, Draft Pony & Mule - Draft Mare Unicorn
1st - Susan Crocker
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Jr. Showmanship - 18 & under
1st - Duane Wilcox
2nd - Kerri Stockman
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Mare 4 and over
1st - Mike/Cindy Birky
2nd - Susan Crocker
3rd - Susan Crocker
4th - Hannah Thoren
5th - Kerri Stockman
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Mare 2 years old
1st - Mike/Cindy Birky
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Mare Filly of Current Year
1st - Mike/Cindy Birky
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Mare & foal of current year
1st - Mike/Cindy Birky
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Gelding 4 and Over
1st - Duane Wilcox
2nd - Duane Wilcox
Draft Horse - Draft Horse Halter Show - Pair of Gelding
1st - Duane Wilcox
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - DH/Pny under saddle Western
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Meagan Petho
3rd - Amy Ingebretsen
4th - Amy Ingebretsen
5th - Amy Ingebretsen
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Gelding or Mare to Cart
1st - Andrew Kidd
2nd - Tim Myers
3rd - Susan Crocker
4th - Hannah Thoren
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Farm Draft Horse to Cart
1st - Louise Eggert
2nd - Louise Eggert
3rd - Stan Hatfield
4th - Jennifer Hebert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Mare Team to Wagon
1st - Susan Crocker
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - DH/Pny under saddle English
1st - Laurel Fiorenzo
2nd - Meagan Petho
3rd - Amy Ingebretsen
4th - Amy Ingebretsen
5th - Amy Ingebretsen
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Dr.Pony/HaflingerPair to Wagon
1st - Sarah Hunt
2nd - Kevin Flory
3rd - Steve Mangels
4th - Kole Stadt
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Farm Team to Wagon
1st - Louise Eggert
2nd - Jennifer Hebert
3rd - Louise Eggert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Sponsors Class
1st - Susan Crocker
1st - Louise Eggert
1st - Louise Eggert
1st - Jennifer Hebert
1st - Andrew Kidd
1st - Tim Myers
1st - Duane Wilcox
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Jr. Driver-Pr. of M/D to Wagon
1st - Susan Crocker
2nd - Louise Eggert
3rd - Louise Eggert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Pony/Haflinger 6 Hitch
1st - Darrin Miller
2nd - Kevin Flory
3rd - Sarah Hunt
4th - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - N.A.S.H.H.C.S Six Hitch
1st - Andrew Kidd
2nd - Duane Wilcox
3rd - Tim Myers
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Farm Four Hitch
1st - Louise Eggert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Pony/ Haflinger 4 Hitch
1st - Sarah Hunt
2nd - Kevin Flory
3rd - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Mare Four Hitch
1st - Susan Crocker
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Farm, Antique
1st - Louise Eggert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Pony/Haflinger Unicorn
1st - Sarah Hunt
2nd - Kevin Flory
3rd - Steve Mangels
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Farm Unicorn
1st - Louise Eggert
Draft Horse - Draft Horse & Mule Show - Draft Gelding Unicorn
1st - Tim Myers
2nd - Duane Wilcox
3rd - Andrew Kidd

Youth Horse Show-Just Jeans and Horse Play


Class 1: Lead Line, 3-6: 1-Potential to Last, Merek Kooy, Crown Point, IN

2-Shurly I Am Impulsive, Waylynn Biggs, Crown Point, IN

3-Calvin, Blake Kelley, Crete, IL

Class 2: Lead Line, 7-10:1-Dr. T, Miriam Breton, Cedar Lake, IN

2-Potential To Last, Finley Kooy, Crown Point, IN

3-Honey, Miranda Solls, Lowell, IN

Class 3: Walk Trot, 6-13: 1-Bentley, Tori Jurkowski, New Carlisle, IN

2-Cookie, Abe Kerns, Wheatfield, IN

3-Harley, Lacey Stratton, Crown Point, IN

Class 4: Walk Trot, 14-18:1-Koda Honour, Abby Mackey, Lowell, IN

2-Potential To Last, Reggan Kooy, Crown Point, IN

3-Dr. T, Elise Smith, Schererville, IN

Class 5: English Pleasure, Open:1-Koda Honour, Abby Mackey, Lowell, IN

2-Potential To Last, Reggan Kooy, Crown Point, IN

3-Liberty, Payton Kopanda, Valparaiso, IN

Class 6: Stick Horse, 5 and Under: 1-Diamond, Bailey Rea Bobbes, Dyer, IN

2-Peewee, Levi Clark, Dyer, IN

3-Jingles, Jacob Marcote, Crown Point, IN

Class 7: Jr. Western Pleasure, 6-13: 1-Potential To Last, Cheznie Kooy, Crown Point, IN

2- Mort, Temperance Laiderdale, Wheatfield, IN

3- Bentley, Tori Jurkowski, New Carlisle, IN

Class 8: Sr. Western Pleasure, 14 – 18: 1-Chute, Harley Kvalek

2- Dr. T, Elise Smith, Schererville, IN

3- Potential To Last, Reggan Kooy, Crown Point, IN

Class 9: Apple Under Chin, 6-10: 1- Dr. T, Miriam Breton, Cedar Lake, IN

2- Harley, Lacey Strotton, Crown Point, IN

3- Lady, Annalie Berger

Class 10: Apple Under Chin, 11-14: 1 – Hunny Bunny, Harley Sadecki

2- Hope, Abby Bisig, Hobart, IN

3- Buck, Mason Clark, St. John, IN

Class 11: Apple Under Chin, 15-18: 1- Pocket, Kaitlyn Gregerson, Dyer, IN

2- Tucker, Kayla Petrucci, Naperville, IL

3- Cole, Willow Eberly, Dyer, IN

Class 12: Jr. Egg Race, 6-13:1- Tonto, Mackenzie Rodriguez, St. John, IN

2- Hope, Abby Bisig, Hobart, IN

3- Ziggy, Brynn Fiegle

Class 13: Sr. Egg Race, 14-18: 1- Dr. T, Elise Smith, Schererville, IN

2- Tigger, Katja Broberg, Lowell, IN

3- Tucker, Kayla Petucci, Naperville, IL

Class 14: Novice Pleasure, 6-13: 1- Potential To Last, Cheznia Kooy, Crown Point, IN

2 – Ancient Eyes, Trinity Peldoni-Lies, Crown Point, IN

3 – Grace, Cora Szostek, Lowell, IN

Class 15: Novice Pleasure, 14-18:1- Potential To Last, Reggan Kooy, Crown Point, IN

2 – Frog, Riley Parker, Crown Point, IN

3- Klassie Bachlor Bay, Munster, IN

Class 16: Dash for Cash, 6-13: 1-Scoot, Lacey Wroblewski, Manteno, IL

2-Hunny Bunny, Harley Sadicki

3-Smokey, Sofia Broberg, Lowell, IN

Class 17: Dash for Cash, 14-18: 1- Dixie, Payton Boyer, Lowell, IN

2- Romeo, Summer Gray, Dyer, IN

3- Arya, Haley Rose, Cedar Lake, IN

Class 18: Jr. Poles, 6-13: 1- Ziggy, Brymm Fiegle

2- Huney, Addison Porto

3- Lady, Annalie Berger

Class 19: Sr. Poles, 14-18:1- Pocket, Kaitlyn Gregerson, Dyer, IN

2- Dixie, Payton Boyer, Lowell, IN

3- Arya, Haley Rose, Cedar Lake, IN

Class 20: Jr. Barrels, 6-13: 1- Ziggy, Brynn Fiegle

2- Huney, Addison Porto

3- Lady, Annalie Berger

Class 21: Sr. Barrels, 14-18: 1- Pocket, Kaitlyn Gregerson, Dyer, IN2- Dixie, Payton Boyer, Lowell, IN
3- Kalamity, Kayla Petrucci, Naperville, IL

Western Horse Shows

Sunday

Back to
Top
Ride Tickets & Deals